Kastamonu Haber , Otuz Yedi Forum
KASTÜ 18 bine doğru  Uyeols10
KASTÜ 18 bine doğru  Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

KASTÜ 18 bine doğru

YazarMesaj
mklbyrk
Admin
Admin
mklbyrk

Erkek Mesaj Sayısı : 708

KASTÜ 18 bine doğru  Empty
MesajKonu: KASTÜ 18 bine doğru    KASTÜ 18 bine doğru  Icon_minitimePerş. Tem. 18, 2013 10:23 am

KASTÜ 18 bine doğru  6eb58bcecce4b0c54d5e41d131e3dc02_XL

Kastamonu Üniversitesi’ne 2013-2014 eğitim öğretim döneminde 7 bin 865 öğrenci kontenjanı ayrıldı. Şu anda bünyesinde 11 bin 300 öğrenciyi barındıran Kastamonu Üniversitesi, yeni kayıtlarla birlikte öğrenci sayısını 16 ila 18 bin arasına yükseltmeyi hedefliyor.
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, gençlerin tercih edeceği bir üniversite olma yolunda ilerlediklerini belirtti ve “Ülkemizde üniversite sayısı arttı. Bu yüzden gençlerin ilgisini çekebilecek bir üniversite olmamız gerekiyor” dedi.
YENİ BÖLÜMLER
Kastamonu Üniversitesi bünyesinde 8 fakülte ve 11 Meslek Yüksek Okulu bulunduğunu hatırlatan ve üniversitelerinin her geçen gün büyüdüğünü açıklayan Rektör Aydın, fakülte ve MYO’lara bu yıl yeni bölümlerin açıldığını ve öğrenci sayısının da bu oranla yükseleceğine dikkat çekti.
Rektör Seyit Aydın, fakültelerde açılan yeni bölümleri şu şekilde özetledi:
“Eğitim Fakültesi’nde Güzel Sanatlar Bölümü’nde bu yıl ilk kez Resim İş Öğretmenliği’ne öğrenci alacağız. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümüne geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da kontenjan ayırdık. Fen Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne öğrenci alımı yapacağız. Fen Edebiyat Fakültesi’ni ayırmayı da planlıyoruz. Fen ve Edebiyat fakülteleri olarak düşünüyoruz, zaten olması gereken de bu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde de bu sene Kamu Yönetimi Bölümü’ne ilk kez öğrenci kaydı yapacağız. İlahiyat Fakültesi’nde geçtiğimiz yıl Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği’ne öğrenci almıştık, bu yıl Temel İslam Bilimi Bölümü’ne öğrenci alımını için kontenjan açtık. Geçtiğimiz yıl ilk öğrencilerini aldığımız İletişim Fakültesi’nde bu yıl Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü açtık. Bu bölüme de öğrenci alacağız. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi de bu eğitim öğretim döneminde ilk öğrencilerini alacak. Orman Fakültesi bünyesindeki Peyzaj’ı Mimarlık’a kaydıracağız. Mühendislikte ise Çevre, Genetik ve Bio ile Bilgisayar mühendisliklerine kontenjan ayırdık. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu bünyesinde bu sene antrenörlük bölümü açtık ve öğrenci alacağız. Ayrıca Spor Yöneticiliği bölümüne de ek kontenjanla öğrenci almayı planlıyoruz. Öte yandan Kastamonu Üniversitesi bünyesindeki 11 meslek yüksek okulu da öğrenci alımı yapacak. Bunlardan Abana, İhsangazi ve Bozkurt MYO’lar ilk kez öğrenci alacak. Ayrıca nüfusu 10 binin altındaki yerleşim yerlerine yeni YÖK kanununa göre MYO açamıyorduk. Bu yüzden Kastamonu Meslek Yüksek Okulu’nun bazı bölümlerini ilçelerimize kaydıracağız. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü bu çerçevede Daday’a, Yaşlı Bakımı ve Engelli Bakımı bölümleri de Çatalzeytin’e gidecek. Tosya MYO her geçen gün büyümeye devam ediyor. İlk bina artık talebe cevap vermediği için hayırseverler MYO binasına ek bir bina da kazandırıyor.”
“BARINMA SORUNU UMARIM BU YIL YAŞANMAZ”
Geçtiğimiz yıllardaki en büyük sorunlarının barınma olduğunu da belirten Rektör Seyit Aydın, göreve geldiği ilk yıl 450, geçtiğimiz yıl ise 950 öğrencinin barınma problemleri nedeniyle kayıt sildirmek zorunda kaldıklarını belirtti. Şu anda 2 bin 100 kişilik bir öğrenci yurdunun inşaatına başlandığını da hatırlatan Rektör Aydın, inşaatı yapan firmadan hiç değilse birinci bloğun bu eğitim dönemine yetiştirilmesini beklediklerini dile getirdi. Rektör Seyit Aydın, özel sektörün de yurt konusunda kendilerine destek olması gerektiğini belirtti. Bazen kendilerine “alt yapı hazır olmadan neden kontenjan artırımına başladınız” şeklinde soruların da yöneltildiğini belirten Aydın, “Eğer biz geçtiğimiz yıl öğrenci sayısını 13 bin olarak göstermeseydik, bu yıl 2 bin 100 kişilik öğrenci yurdunu zor yaptırırdık. Bu öğrenciler bizim ömür boyu tanıtım elçimiz olacak. Öğrencilerimizi memnun bırakmalıyız. Kastamonulular olarak onlara gereken kolaylıkları sağlamalıyız. Bu kolaylıkların en başında ise barınma konusu gelmektedir” dedi.
KAMPUSE ÇARŞI
Kampus içerisinde öğrencilerin sosyal etkinliklerini artırmak için çeşitli faaliyetler yürüttüklerini de söyleyen Rektör Aydın, “Bu çerçevede bir çarşı kuruyoruz. Bunun inşaatına başladık. Bu çarşı içerisinde kafeteryalar, restoranlar, PTT ve öğrencilerin vakit geçirebilecekleri mekanlar oluşturulacak. Yeni eğitim döneminde burasını bitireceğiz” dedi.
GÜVENLİK ARTACAK
Üniversitedeki güvenlik önlemlerinin zayıflığı şeklindeki eleştirileri de değerlendiren Rektör Seyit Aydın, “Jandarma Eğitim Komutanlığı’na ve bölgedeki köylere ulaşım üniversitemiz içerisinden sağlanıyor. Bu konuda eleştiriler var. Bununla ilgili de çalışma yapıyoruz. Akıllı kampus projemiz var. Önümüzdeki günlerde belediye dolmuşları, askeri araçlar ve köy minibüslerinin dışında hiçbir araç üniversite içerisine giremeyecek. Özel vasıtalar ise Daday yolu üzerindeki diğer alternatif yolu kullanacak. Bunu güvenlik gerekçesiyle yapmak mecburiyetindeyiz. Üniversitenin etrafını da tel örgülerle çevireceğiz. Keşke tel örgülerle çevirmeyeceğimiz bir üniversitemiz olsa, ancak yaşanan bazı olumsuz gelişmeler bizlere bunu yapmaya mecbur bırakıyor” diye konuştu.
KAMPUSE 10 MİLYON LİRALIK CAMİ
Üniversite kampusu içerisinde yapılacak olan Cami ve Külliye inşaatı ile ilgili de bilgiler veren Rektör Aydın, “Selçuklu mimarisinde bir cami yaptıracağız. Bu camii hayırseverler tarafından yaptırılıyor. Üniversite olarak buraya bütçe ayırmamız mümkün değil. Cami ve külliyenin yapım maliyeti ise 10 ila 20 milyon lira arasında olacak. Cami inşaatında olduğu gibi fakülte yapımı konusunda da hayırseverlerden destek bekliyoruz” dedi.
ÖĞRETİM ELEMANLARINA TOKİ’DEN KONUT
Rektörlük seçimi yarışında kendisinin seçim vaatleri arasında yer alan ve üniversite öğretim elemanlarını ev sahibi yapmayı amaçlayan proje çerçevesinde TOKİ ile irtibata geçtiklerini ve önemli gelişmeler kaydettiklerini söyleyen Rektör Aydın, “250-275 arasında değişen bir konut projemiz var. Burada biz sadece aracı olacağız. TOKİ talep eden öğretim elemanlarımızı ev sahibi yapmış olacak” dedi.
“DUAYEN HOCA GETİRECEĞİZ”
Üniversite bünyesinde duayen hoca bulundurmayı amaçladıklarını da söyleyen Rektör Aydın, “Teknoloji transferi yapabilecek birkaç yabancı öğretim üyesini Üniversitemize getirmeyi çok isteriz. Bu konuda da çalışmalar yapıyoruz. Ancak bu öğretim üyeleri duayen olmalı. Sadece üniversite yabancı hoca var demek olmaz. Seçerek getireceğiz. Örneğin mühendislik bölümüne yabancı öğretim üyesi getirebiliriz” dedi.
HAYIRSEVER KATKISI
Fazıl Böyner adına kızları tarafından bir yüksek okul binası yapıldığını hatırlatan Rektör Aydın, “Boyner ailesi bir bina daha yapacağının sözünü vermişti. Kastamonu Entegre’nin patronu Yahya Kiğılı da İlahiyat Fakültesi’ni yapacak. Ayrıca ilçelerdeki yüksek okul dernekleri de aktif bir şekilde çalışıyor ve okullarına gereken katkıyı sağlıyorlar” dedi.
Kastamonu Üniversitesi’ne 5 fakülte yapan hayırseverin ismini Üniversiteye verebileceklerini de söyleyen Rektör Seyit Aydın, “Üniversitelerin isminin değişmesi için Meclis kararı gerekiyor. Eğer üniversitemize 5 fakülte yapan bir hayırsever çıkarsa, biz Kastamonu Üniversitesi’nin ismini değiştiririz. Bu konuda gerekli takipleri yapacağımızın sözünü veririz. Çevre illerdeki üniversitelerde hayırsever katkısını çok net bir şekilde görebiliriz. Örneğin Karabük Üniversitesi’nin yüzde 70’ini hayırseverler inşa etti” dişe konuştu.

KASTÜ 18 bine doğru
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bakan Yıldız KASTÜ’nün yaş gününe geliyor
» KASTÜ Avrupa’ya bir adım daha yaklaştı