Kastamonu Haber , Otuz Yedi Forum
Kastamonu 10 Sene Önceki Türkiye Psikolojisini Yaşıyor  Uyeols10
Kastamonu 10 Sene Önceki Türkiye Psikolojisini Yaşıyor  Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Kastamonu 10 Sene Önceki Türkiye Psikolojisini Yaşıyor

YazarMesaj
mklbyrk
Admin
Admin
mklbyrk

Erkek Mesaj Sayısı : 708

Kastamonu 10 Sene Önceki Türkiye Psikolojisini Yaşıyor  Empty
MesajKonu: Kastamonu 10 Sene Önceki Türkiye Psikolojisini Yaşıyor    Kastamonu 10 Sene Önceki Türkiye Psikolojisini Yaşıyor  Icon_minitimePaz Şub. 27, 2011 3:21 pm

Kastamonu İşadamları Derneği (Kiad), Vali Erdoğan Bektaş ile İşadamlarını Sohbet Kahvaltısında Bir Araya Getirdi.

Nasa 'göz bozukluğu' konusuna el attı!

Kastamonu İşadamları Derneği (KİAD), Vali Erdoğan Bektaş ile işadamlarını sohbet kahvaltısında bir araya getirdi. Kahvaltıda konuşan Vali Bektaş, Kastamonu'nun hala 10 yıl önceki Türkiye psikolojisini yaşadığını vurguladı.

Bektaş, "10 sene önceki Türkiye'yi düşünün. Türkiye bize umut veren gelecek tasarımları yapılabilecek bir ülke miydi? Krizlerle boğuşan, IMF'den 1 milyar dolara muhtaç olan bir ülkeydik. Biz 10 sene sonra dünyaya örnek olan bir ülke haline dönüştük. Kastamonu da aynı şekilde. Kastamonu aynı Türkiye'ye benziyor. Bu psikolojiyi yaşıyoruz. Henüz organize olamamışız, yola düzülememişiz." dedi.

Vali Bektaş, "Burada Kastamonu turizmini geliştirmek için havaalanı şart olarak düşünülüyor. Ben farklı düşünüyorum. Kastamonu sanayisini geliştirmek için havaalanına ihtiyaç var diye düşünüyorum. İşi biraz kolayından almak, basitleştirmek, zor işlerden kendimizi almak için 'Kastamonu'da sanayi olmaz' demişiz. 'Kastamonu'nun çıkışı turizmdir' demişiz. Ne yapalım? 3-5 konağı restore edelim, ondan sonra oluk oluk turistler gelsin, bize paralar bıraksınlar, saçsınlar, ondan sonra da biz kalkınırız. Böyle bir şey yok. Bunu herkes biliyor. Siz gittiğiniz yerde ne kadar para harcıyorsunuz? Olabildiği kadar az harcıyorsunuz. Turist için de aynı şey geçerli. Sanayi olmazsa, üretim olmazsa gelişme olmaz. Bu turizmin değerini azaltmıyor. Elbette turizm çok önemli bir hedef; ama sadece turizm değil." diye konuştu.

"GÖÇ BAŞARAMADIĞIMIZIN SONUCUDUR"

İşadamlarının 'göç var, birlik yok' şeklindeki serzenişini de değerlendiren Bektaş, şöyle devam etti: "Bir kere göç sorun değil bir sonuçtur. Göç başaramadığımızın sonucudur. Sanayiyi, tarımı, hayvancılığı, turizmi, şehirleşmeyi başaramadık ve insanlarımız burada doyamadığı için gittiler. Gidenler geri gelir mi? Gidenler orada zengin olup geri yatırım yapmaya gelir mi? Önce biz burada bir şeyler olduğunu, olabildiğini ispatlamamız lazım. Bunu yapamadığımızda ne gidenler gelir, ne göç durur ne de birlik olur. Türkiye'nin her tarafında olduğu gibi burada da bu birlik sakızı çok. Burası benim 14. çalıştığım yer. Bu birlik lafından hareketle çok girişimler oldu. ve bu girişimlerin sonuçlarının yüzde 90'lara yakını olumsuz oldu. ve o girişimler birlik ruhunu imha etti. Her türlü girişimin önündeki engeller haline dönüştü. Bir kere çok ortaklı yapılanmalara bizim kültürümüz müsait değil. Başarılı olmuyor. Buna heveslenmek mantıklı değil, doğru değil. Ortak sayısı 10'un üzerine çıktı mı sorunlar oluyor. 10 olması sanki daha doğru gibi geliyor bana. Birliği doğuracak olan doğru projelerdir."

"SİZİ BURADA YAŞATMAZLAR"

Kimsenin buraya dışarıdan gelip iş yapmayacağın dile getiren Bektaş, işadamlarını Kastamonu'ya sahip çıkmaya çağırdı. Bektaş, "Önce biz yapacağız, sonra onlar gelecek. Kastamonu gibi potansiyele nasıl gelinmez? Buraları kimse bakir bırakmaz, merak etmeyin buralara birileri mutlaka gelecek. Değerli bir yer burası. Türkiye bunu bilmiyor. Öğrenirse sizi burada yaşatmazlar haberiniz olsun. Onun için elinizi çabuk tutun. Siz buralara bir yerleşin, buraların hakkını bir verin. Boşluk bırakmayın. Tabiat boşluk kabul etmez. Birileri gelir doldurur o da çoğu zaman hoşunuza gitmez. Kendiniz böyle küçük dünyanızdan mutlusunuz belki ama yetmiyor, biraz dünyaları büyütelim." şeklinde konuştu. - KASTAMONU (Cihan Haber Ajansı)

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kastamonu'nun 1,5 katı Kastamonulu İstanbul'da yaşıyor
» KASTAMONU TV SATILDI !!!!
» Yeni Valimiz Erdoğan Bektaş, Kastamonu’ya Vali olarak atanmanın onur ve gurur verici olduğunu ifade ederek, Kastamonu’nun oldukça fazla göç verdiğini ve sahip olduğu potansiyeli hakkıyla değerlendiremediğini belirtti. Bektaş, severek ve isteyerek gelip ça
» Ben Kastamonu’ yum...
» Siz hiç Kastamonu’yu gördünüz mü? (II)